HGS Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2019

2019 Hgs Müşteri Hizmetleri - İletişim Numarası

2019 Hgs Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası

  • Hgs müşteri hizmetleri Resmi Telefon Numarası: 0 850 460 60 60 veya 444 1 788 veya 0 312 812 10 10 numaralarıdır.
  • 850 ve 444 lü numaralar HGS ve OGS için kullanılırken, 0312 ile başlayan telefon numarası sadece HGS müşteri hizmetleri için kullanılan özel numaradır.
  • Hgs müşteri hizmetleri 7/24 saat açık olup dilediğiniz gün ve saatte arayabilirsiniz.
  • Hgs müşteri hizmetleri ile iltişim kurmak için yukarıda verdiğimiz Karayolları Genel müdürlüğü (KGM) telefon numarasını arayıp Hgs bölümüne bağlanmayı talep etmelisiniz.
  • Hgs müşteri hizmetleri ile hgs geçiş bilgilerinizi, geçiş ihlali ve ceza bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Ayrıca yapmış olduğunuz itiraz ve başvuruların sonucunu da kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Hgs Müşteri Hizmetleri E-Mail Adresi

Hgs ile ilgili dilek öneri veya şikayetlerinizi e-mail aracılığıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Sadece resmi e posta ile gönderilen mailler dikkate alınmaktadır.

Hgs E-Posta Adresi: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Hgs Müşteri Hizmetleri Resmi Adresi

Karayolları Genel Müdürlüğü İnönü Bulvarı, No: 14, Posta kodu: 06100 Yücetepe/ANKARA

Hgs Müşteri Hizmetleri Fax Numarası

Hgs ile ilgili tüm sorunlarınızı itirazlarınızı fax yoluyla da iletebilirsiniz.

Hgs Fax: 0 312 801 04 04

1 1 1 1 1

Yorumlar

Kamil tarhan
ALLAH düşürmesin dicem ama başka şansımız yok ararsınız saatleriniz gider tam düşdü telefon çok şükür dersiniz karşınızda bilgisiz birileri çıkar derdinizi anlatamazssınız çözüm değil sorun çıkarırlar tekrar arayın derler sürer gider 2016 dan bu yana hala çözecekler PTT eyle hgs arasında pinpon topu olursunuz enerjiniz biter bir süre sonra yine devam edersiniz eğer gücünüz kalırsa tabi en kolay yöntem size en kısa zamanda dönücez denmektir yada bizi takrar arayın derler ama sonuç ⁉️
Cevap
Şükrü
2019da böylesi rezil bir müşteri hizmetleri sistemi ve hgs haksız kazanç elde etmesi olacak şey değil. Bakiremden çekmeyip beni cezalı duruma düşüren ve karşımda berbat bir müşteri hizmetleri saçmalığı.. 1 gün boyunca arayıp ulaşamadığim ve her defasında 80 90 kişinin sırada olduğu ve bu sayının hemen hemen hiç 19za bile düşmediği çağdaş karayolları hizmeti!! Sende mükemmelsin çakmada
Cevap
Şükrü
Sadece şunu söylüyorum. Yazıklar olsun bunca halkın hakkını haksız yere sömüren sisteme. Bu nasıl bir çalışma sistemi karşında muhattap yok. Müşteri hizmetlerini saatlerce aramama rağmen sırada bekleyen müşteri sayısı 82 yok 86 yok 72 yetmiyor bekleyeyim diyorsun belki bi gelişme olur bakıyorsun dakikalar sonra tele sekreterin söylediği şey bekleyenler sırasındaki yeriniz hala 86. Yuh pes ve yazıklar olsun diyorum. Hgs bakiremde 43 tl olmasına rağmen bakiyeysem kesmeyip geçiş ihlali ve cezalı olarak sisteme geçmiş. Otobandan geçerken kaçak alarmı vermeyen ve 3.50 olarak fiyatlandırıldığım hâlde kaçak ve cezalı geçiş yapmış gibi sonradan mesaj geliyor. Kimi kime ve nereye şikaydet edeyim. 2019 da bu rezilliği bize yaşatan tüm sorumlulara aldığınız o maaşın size helal olmadığını ve o makamı hak etmediğinizi söylemek isterim. 'de kim takar yalova kaymakamını diye meşhur bi söz vardır.
Cevap
Kadir
00.42 de aramama rağmen 47 dk oldu hala bekliyorum şikayet edebileceğimiz bir mercii yok mu acaba?
Cevap
Kadir
Böyle saçma bir sistem olabilir mi 45 dk oldu hala 17 kişi var telefon faturalarını bunlara ödetmek lazım. Nereye şikayet edebiliriz bilen var mı??? Acil şikayet edeceğim.
Cevap

Yorum ekle