2019 KABİS Nedir? Kabis Nasıl Kullanılır?

2019 KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kiralık araç bildirim sistemi (Kabis), hem aracı kiralayan kişinin kişisel bilgilerinin hem de aracın bilgilerinin dijital ortamda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirilmesini sağlayan bir sistemdir. Anlık olarak EGM’ye yapılan bildirimler sayesinde oto takip sağlanmakta ve olası sorunlar daha kolay çözümlenebilmektedir.

KABİS (Kiralık Araç Bildirim Sistemi) Nedir?

3 Ekim 2015’te uygulamaya konulan KABİS, kiralanan araçları ve kiralayan sürücüleri kayıt altına alan bir sistemdir.  Kiralık Araç Bildirim Sistemi’nde araç kiralama şirketlerindeki yöneticiler ve işleticiler kiralanan araçları günü gününe sisteme kayıt ederler. Böylece hırsızlık, kaçakçılık ya da benzeri yasa dışı işler için kullanılan araçlar genel kolluk kuvvetlerince anında incelenebilir hale gelir. EGM kiralık araç bildirim sistemini kullanan araç kiralama firmaları, bilgisayar sistemlerini genel kolluk kuvvetlerinin sistemlerine bağlayarak bir işbirliği içinde olmuşlardır.

2019 Kabis Nasıl Kullanılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü kiralık araç bildirim sistemi ile kiralanan araçlar tek bir sistem altında toplanmış ve kimlik bildirim işlemleri sistemli bir hale getirilmiştir. KABİS kullanıcısı olan araç kiralama firmaları, bir araç kiralandığı anda kiralayan kişinin kimlik bilgileri ile birlikte aracın bilgilerini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesi olan https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx adresine tıklamalı, ardından sayfanın ortasında yer alan KABİS’i seçerek gelen ekrana bilgileri işlemelidirler. Kısa yoldan bu işlemi yapmak isteyen şirket sorumluları ya da yöneticileri https://arackiralama.egm.gov.tr/ bağlantı adresine direk tıklayabilirler. Gelen ekrana üye kodu, parola ve güvenlik kodu girildikten sonra kimlik doğrulaması yapılır. Ardından aracın plakası, rengi ve modeli gibi bilgilerin yanı sıra, kiralayanın adı, soyadı ve doğum yılı gibi bilgiler girilir.

KABİS’e Nasıl Üye Olunur?

Araç kiralama şirketleri KABİS’e nasıl üye olur ya da KABİS’e nasıl kayıt olunur? Araç kiralama firmaları işyerlerine ait ruhsatla birlikte vergi levhalarını, bağlı bulundukları Asayiş Şube Müdürlüğü’nde görev yapan Kiralık Araç Bildirim Sistemi İl Yöneticisine ya da en yakın karakola vererek başvuruda bulunabilirler.

KABİS kullanacak firmaların bilgisayarlarında bulunan İP numaraları sabit olmalıdır. Karakoldan alınan form doldurulduktan sonra sabit İP numarası ile birlikte karakola gidilir ve form teslim edilir. Emniyetten formda belirtilen e-posta adresine bir üye kodu ve parola verilir. Araç kiralama firmalarındaki yetkililer ya da işletme sahipleri bu üye kodu ile birlikte şifrelerini girerek sisteme araç ve araç kiralayanın bilgilerini girebilirler.

Kiralık araç bildirim sistemi üye kodu nedir? KABİS şifresi nasıl alınır?

KABİS üyelik kodu, Asayiş Dairesi Başkanlığı tarafından araç kiralama firmalarına verilen ve KABİS’e girilmesini sağlayan kullanıcı adıdır. Her firmanın üye kodu farklıdır. Bu üye kodları ile birlikte firmalara bir de KABİS şifresi verilir. Üye kodunun unutulması halinde Asayiş Şube’ye bildirimde bulunmak ve yeni bir üye kodu almak gereklidir.

Kiralık araç bildirim sistemi şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

KABİS şifremi unuttum, ne yapmalıyım diye düşünenler en kısa sürede bu durumu Kiralık Araç Bildirim Sistemi İl Yöneticilerine bildirmelidirler. Aksi halde kiralanan araçlar anlık olarak sisteme kayıt edilemez ve olası yasa ihlallerinde takip sistemine kayıtlı olmayan araçların bulunması zorlaşabilir.

Kiralık Araç Bildirim Sistemi Yönetmeliği Nedir?

3 Ekim 2015’te yürürlüğe giren Kiralık Araç Bildirim Sistemi yönetmeliği, 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nun ilgili maddelerine göre hazırlanmıştır. Yönetmelik kapsamında araç kiralama firmaları, hem aracın hem de aracı kiralayan kişinin bilgilerini kolluk kuvvetlerine bildirmek zorundadır.

Ülkemizde yasal olarak ikamet etme izni olmayan yabancılara, kimliği olmayan kişilere, Türkiye Cumhuriyeti makamları tarafından verilen yol izin belgesi olmayanlara, geçici kimlik kartı olanlara ve pasaportu geçerli olmayanlara araç kiralanması yasalarca suç olarak kabul edilir.

Araç kiralayarak terör olayları gibi suçlara iştirak edenlerin artması, KABİS gibi bir sistemin varlığını zorunlu hale getirmiştir. Kimliği belirsiz kişilerin kiraladıkları araçlarla suç işlemesi ve toplum huzurunu bozacak davranışlarda bulunması, araç kiralama firmaları tarafından kayıt altına alınmadıkça kolluk kuvvetlerinin işini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle KABİS’e kayıtlı araç ve kişiler herhangi bir suç işledikleri anda emniyet güçlerince kısa sürede tespit edilebilmektedir.

KABİS Cezası Ne Kadar?

Kiralık araç bildirim sistemine kayıt olmayan ya da KABİS’e kimlik bildirimi yapmayan araç kiralama firmalarına ortalama 10 bin TL para cezası verilmektedir. Kimlik bildiriminin ikinci kez yapılması halinde ise araç kiralama şirketinin ruhsatı iptal edilir. KABİS cezası 2018 yılı içinde farklı illerde farklı meblağlarda uygulanmıştır. Örneğin Kocaeli’de KABİS’e gerçek dışı bilgiler veren bir firmaya 12,548 TL para cezası verilirken Antalya’da kayıt dışı işlem yapan ve bildirimde bulunmayan 3 firmaya toplamda 37,900 TL ceza verildi.

2019 Kabis cezaları henüz EGM tarafından açıklanmamıştır. Açıklandığında sayfa güncellenecektir.

KABİS Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

KABİS cezalarına itiraz etmek için bağlı bulunulan Sulh Ceza Mahkemeleri’ne 15 gün içinde itiraz edilebilir. KABİS cezasının usulsüz yapıldığına dair ya da ödeme emrinin iptali için yapılan itirazlar için mahkemeye bir dilekçe yazılır. Dilekçede itiraz sahibinin T.C. Kimlik numarası, adı, soyadı, baba adı ve ikametgah adresi gibi açık kimlik bilgileri yazılmalıdır. Kişisel bilgilerin yanı sıra itiraz tarihi, itiraza konu olan tutanağın tebellüğ tarihi ve itirazın konusu açıkça ifade edilmelidir.

KABİS Mobil Uygulama Var Mı?

2019 Kiralık Araç Bildirim Sistemi (Kabis)

KABİS sistemine kayıt olmak için firmaların sabit İP numaraları olmaları gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yüzden EGM KABİS mobil uygulama geliştirilmemiştir. KABİS indirmek isteyenler, böyle bir uygulama olmadığı için tüm kiralık araç bildirim işlemlerini kayıtlı bilgisayarlardaki sistem üzerinden yapmalıdırlar.

Kiralık Araç Bildirim Sistemi İletişim

KABİS iletişim için Emniyet Genel Müdürlükleri ya da Kiralık Araç Bildirim Sistemi İl Yöneticileri ile irtibat kurulabilir.

1 1 1 1 1 Derecelendirme 5.00 (1 Oy)