Plaka İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılır? Ücretli ve Ücretsiz!

Plaka ile araç sorgulama işlemleri özellikle ikinci el araç sahibi olmak isteyenler için son derece önemlidir. Araç sorgulama uygulaması sayesinde satın alınması düşünülen ikinci el aracın çalıntı olup olmadığı, borcunun bulunup bulunmadığı, herhangi bir kaza veya değişenin bulunup bulunmadığına dair bilgi sahibi olmayı sağlar. Ayrıca sms ve mesaj ile sorgulama, ücretli ve ücretsiz plaka sorgulama konuları da ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Boş plaka sorgulama

Plaka Sorgulama

       >>Sayfa İçeriği<<

Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çeşitli sebeplere bağlı olarak plakası belli olan araca dair bilgi sahibi olmak isteyenler, araç plaka sorgulama işlemi olarak bilinen ve talepte bulunan kişinin 7/24 kullanılabileceği bir sorgulama işlemidir. Buna göre araç plaka sorgulama işlemi SMS yoluyla (5664), E-Devlet üzerinden, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) üzerinden, sigortam 360 sitesinden veya Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) internet sitesi üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Ücretli Araç Plaka Hasar Sorgulama Yöntemleri: SMS (5664), Mesaj, Sigortam 360 ve Sahibinden.com (Yeni)

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama Yöntemleri: E-Devleti, SBM, ve EGM

 • E-Devlet İle
 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkeziyle
 • Sigorta 360 Plaka Sorgulama İşlemleri
 • Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Aracılığıyla
 • SMS İle
 • Eptt ile

SMS (Mesaj) İle Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?Sms İle Plaka Sorgulama

Sms İle araç sorgulama işlemini oldukça basittir ve bir 5664 uygulamasıdır. 5664 Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ile ortak oluşturulmuş bir uygulamadır. Bu sorgulama yöntemi ortak bir uygulama olup tüm GSM operatörleri tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle ikinci el araç satın almak isteyen vatandaşlarımızın haftanın her günü diledikleri zaman zarfında kullanabilecekleri bir uygulamadır. SMS ile sorgulama işlemi için tüm operatörler ortak bir ücretlendirme yapmakla birlikte her sorgulama için 7 TL ücret kesintisi yapılmaktadır. Bu sorgulama yöntemi sayesinde plakası sorgulanacak olan araca dair tüm bilgilere rahatlıkla sahip olunabilmektedir.

Hasar Geçmişi Sorgula

Plakayı yazın Turkcell, Avea, Vodafone 5664 e mesaj atın araç plakası değişse bile aracın hasar kaydı anında sms olarak cebinize iletilecektir.

Örnek: 34FB001 yaz 5664'e gönder

Şasi No ile Sorgulama yapmak için:

HASAR boşluk Şasi No yaz 5664 e gönder.

Araç Detay Bilgisi Sorgula

Aracın kaskolu veya kaskosuz gün sayısı, son sahibinin kim olduğu, trafiğe çıkış bilgileri ve diğer muayene bilgileri için cep telefonun mesaj bölümüne “DETAY boşluk PLAKA” yazdıktan sonra 5664’e kısa mesaj atılması yeterlidir.

Örnek: DETAY 34FB001 yaz 5664'e gönder.

Eğer Şasi No İle Sorgulama Yapmak İsterseniz:

DETAY boşluk Şasi No yaz 5664 e gönder.

Değişen Bilgisi Sorgula

Bunun yanında aracın değişen parçasının bulunup bulunmadığını öğrenmek için yine mesaj bölümüne “PARÇA boşluk PLAKA” yazdıktan sonra yine 5664’e kısa mesaj atılması yeterlidir. Kısa bir sorgulama işleminden sonra talep edilen sorguya dair tüm bilgiler tarafınıza mesaj yolu ile ulaştırılacaktır.

Örnek: PARÇA 34FB001 yaz 5664'e gönder.

Şasi No İle Sorgulama Yapmak İsterseniz:

PARCA boşluk Şasi No yaz 5664 e gönder.

E-Devlet ile Ücretsiz Hasar Sorgula

Araç sorgulama işlemlerinden en pratik olanlarından biri de e-devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemidir. Bu yolla araç plaka sorgulama yapmak isteyenler ilk olarak www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapmaları gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yapmak için her vatandaşımıza ait bilgiler ve şifreler bulunmaktadır.

Kendine ait bilgilerle giriş yapan vatandaşlarımız plaka sorgulama için e-hizmetler bölümünden yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne giriş yapmaları gerekmektedir. Açılan yeni ekranda “Araç Plaka Sorgulama” ekranına giriş yapılmalıdır. Yeni açılan ekranda istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde giriş yaptıktan sonra sorgulama yapılmalıdır. Yapılacak olan sorgulama sonucunda sistem talep eden vatandaşlarımıza; aracın markası, modeli, fiziki durumu, tescil bilgileri, son sahibinin bilgilerini sizlere aktaracaktır.

> E-Devlet ile araç sorgulama ücretsizdir.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Aracılığıyla Sorgulama İşlemi!

İkinci el araç alımında sıkça kullanılan uygulamalardan biri olan bu sorgulama platformu genellikle trafik cezaları, otoyol-köprü geçişleri, otopark sorgulama vb. cezaların araç üzerinde olup olmadığını öğrenmek için kullanılır. Emniyet Genel Müdürlüğüne ait internet sitesi olan www.egm.gov.tr adresine giriş yapan vatandaşlarımız ekranda yer alan “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” bölümüne giriş yapmak suretiyle sorgulama işlemine başlarlar. Açılan yeni ekranda vatandaşlarımızdan sorgulaması yapılacak aracın plakası, araç sahibinin T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı gibi bilgiler talep edilir. Bilgilerin girişinden sonra yapılan sorgulama sonucunda araç üzerinde var olan tüm borç durumu sorgulamayı yapan kişiye bildirilir.

EGM ile araç sorgulama işlemlerinin tümü ücretsizdir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) Aracılığıyla Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama uygulamalarından biri olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet platformu günün her saati rahatlıkla kullanılabilmektedir. Buna göre araç sahipleri veya ikinci el araç almak isteyenler www.sbm.org.tr sitesine giriş yapmak suretiyle plakadan araç sorgulama işlemlerine başlayabilirler. Açılan ekranda yer alan bilgilere göre araç sahipleri kendi talepleri doğrultusundaki sorgulama için “Sorgumalar” veya “Online İşlemler” bölümlerinden dilediğine girebilirler. Bu sistem üzerinden yapılacak olan sorgulamalarda genellikle araç sahibinin T.C. kimlik numarası ve araç plakası istenildiğini sorgulamayı yapacak olan kişilerin unutmaması gerekir.

SBM ile sorgulama işlemlerinin tümü ücretsizdir.

Online Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Online hasar kaydı sorgulama 5 TL ücret karşılığında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin 2019 yılında hizmete sunduğu Sigortam 360 sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu uygulama ücretli olsa da sms ile araç hasar kaydı sorgulama yöntemine göre daha uygundur.

internetten Online sorgulama yapabilmek için;

 1. Sigortam 360 sitesine giriniz,
 2. Üye olunuz yada giriş yapınız,
 3. 5 TL sorgulama ücretini ödeyiniz,
 4. Araç Plaka kodu ve şase numarasını giriniz.

Tebrikler istediğiniz aracın plaka sorgulama ile araç hasar kaydı sorgulamasını online olarak yapmış oldunuz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise 5 TL bir araç sorgulama için ödenen ücrettir. Başka plaka sorgulama yapabilmek için tekrar ücret ödemeniz gerekmektedir.

Sahibinden.com ile Hasar sorgula

Türkiyenin en iyi ikinci el araç satış sitesi sahibinden'de online hasar sorgulama servisini hizmete açtı. Araç sorgulama başına 6,5₺ ücret alan servis ile de araca ait hasar kaydı sorgulama yapabileceksiniz. Sahibinden hasar sorgulama direkt ulaşım linki tıklayınız.

İnternetten Online Sorgulama ile şunları öğrenebilirsiniz:

Araç detay sorgu, değişen parça sorgu, poliçe sorgu, tutanak sorgulama, hasar ödeyecek şirket sorgulama ve vefat edenler için hayat poliçe sorgulama gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Sorgulamanın Önemi Nedir?

Günümüzde insanların büyük bir bölümü maddi yetersizliklerinde verdiği olumsuz etkilerden dolayı sıfır kilometre araç alamamaktadırlar. Bu noktada daha makul fiyatlara satışı gerçekleştirilen ikinci el araç alımı yapılmaktadır. İkinci el araç alım satım işlemlerinde sıfır kilometre araçlara nazaran birçok sakınca bulunmaktadır. Son yıllarda insanların ticari faaliyetler sırasında karışında ki insana güvensizlik aşılamasından dolayı ikinci el araç alım satımını da olumsuz etkilemektedir. Özellikle ikinci el araçların hasar kayıtlarının gizlenmesi, çeşitlik sebeplerden dolayı aracın icralık olması ve araçların üzerinde borç bulunması gibi durumlardan dolayı ikinci el araçların sorgulamaları yapılmaktadır. Araç plaka sorgulamanın bir diğer önemi de; mevcut plakanın hangi marka araca kayıtlı olduğu, modeli, kasko bilgileri, trafik durumu, el değiştirme bilgileri ve son sahibinin kim olduğu kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Araç Sahibi Sorgulama

Öğrenebileceğiniz bilgiler Şunlardır:

 • Aracın hasar kayıtları
 • Aracın değişen parça kayıtları
 • Aracın hasar maaliyetleri
 • Araç kilometre (km) sorgulaması
 • Aracın cinsi, markası, rengi ve modeli
 • Araca ait olan ruhsat tarihi
 • Aracın tescil işlemlerine ait bilgiler
 • Aracın çalıntı olup olmadığı
 • Araç pert sorgulaması
 • Araç Hgs borç ceza kayıtları
 • Sigorta poliçe ve tutanak kayıtları
 • Araçta veya plaka üzerinde borç olup olmadığı
 • Aracın herhangi bir şekilde haciz, ihtiyatlı tedbir ve rehin gibi mahrumiyetlerinin bulunup bulunmadığı
1 1 1 1 1 Derecelendirme 3.00 (2 Oylar)

Yorumlar

sıla
Hasar sorgulama işi basitmiş 1dk da hemen mesaj geliyor. Sagibinden.com ile 6,5 tl ye plaka ile araç hasar sorgulama yapabilirsiniz.
Cevap
sıla
5664 hasar kaydı sorgulama 2019 sms ücreti kaç tl?
ayrıca tramer sorgulama ile araç km bilgisi gelmemektedir. tramer sorgulama daha çok hasar kaydı poliçe bilgisi gibi bilgileri paylaşmak için var..
Cevap
Bünyamin
adam diyor araç hasarsız sadece çamurlukta boya var bi hasar sorgulama yaptık plakası ile 10 bin tl üstünde hasar çıktı. dedim bari pert yapsaydın ))
Cevap
Burak Can
sanırım sadece edevlet üzerinden plaka sorgulama ücretsiz yaılabiliyor ((
Cevap
Talip
Alıntılandı Deniz:
plaka sorgulama ile boş plaka sorgulama yapılabilir ? :-)

Evet, yapılabilir. Bu sayfadaki yöntemleri kullanarak plaka sorgulama yapabilirsiniz. Örneğin mesaj attınız ve böyle bir plaka yoktur mesajı geldiğinde plakanın boş olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat plaka sorgulama işlemleri ücretlidir. ücretsiz boş plaka sorgulama sayfamızı ziyaret etmelisiniz. plaka-kodlari.com/bos-plaka-sorgulama.html
Cevap

Yorum ekle