2019 Plaka Yenileme Nasıl Yapılır? (Videolu) Randevu ve Ücreti

2019 Plaka Yenileme ve Değiştirme

Plaka yenileme ve değiştirme nasıl yapılır? Randevu alma ve 2019 ücretleri hakkında detaylı araştırma sonucu hazırlanan rehber makalemiz ile 5 dakikada tüm işlemleri öğrenebilecek ve başka hiç kimseye soru sormadan kendi plakanızı kendiniz değiştire bileceksiniz. Dilerseniz videolu anlatımı tercih edebilirsiniz.

(Güncellenme Tarihi: Şubat 2019).

Not: Değerli ziyaretçiler makale uzun gelirse videoyu izleyebilirsiniz.

       >>Hızlı Ulaşım:

Plaka Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Plaka Yenileme Rehberi

Araç sahipleri mevcut plakalarını yenileyebilmeleri için birkaç adım bulunmaktadır. Plaka yenileme için izlenmesi gereken yollar;

 1. Plaka yenileme için aşağıda belirttiğim gerekli evrakları hazırlayın,
 2. Noter'de plaka yenileme yapmak istediğinizi beyan edin,
 3. Ruhsatınız ile birlikte plaka yenileme işlemlerinin gerçekleştiğini gösteren evrakı alın,
 4. Yeni plakanın basılması için en yakın Şoförler Odası Plaka Basım Merkezine başvurun.

Dört aşamadan oluşan bu işlemlerde neler yapılması gerektiğine şöyle bir bakalım.

Plaka Yenileme İşlemi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi
 • Ruhsat aslı ve fotokopisi
 • Araçta bulunan mevcut plakalar (Arka ve Ön)
 • Plaka yenileme ücreti (42₺)

Plaka Yenileme Ücreti Kaç TL?

2019 Arka ve ön plakaların ikisi birlikte yenileme ücreti 42₺ 'dir.

Plaka Yenileme Randevusunun Alınması?

Plaka Yenileme Randevu

Çeşitli sebeplere bağlı olarak araç plakalarını yenilecek olan sürücüler randevu işlemi için bağlı bulundukları il emniyet müdürlüklerinin internet sayfasını kullanmaları gerekmektedir. İç İşleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından her il için oluşturulan internet platformları aynı olduğu için randevu işlemleri aynı bölümler üzerinden alınmaktadır.

Buna göre girmiş olduğunuz ilin emniyet müdürlüğü sayfasında yer alan “Randevu İşlemleri” bölümüne girmek suretiyle randevu alma işlemi başlatılır. Bu bölüme girdikten sonra sırasıyla “İşlem Türü, Trafik Tescil İşlemleri, Yapacağınız İşlem Ve Plaka Yenileme” bölümlerine girilmelidir. Son açılan ekranda yer alan “T.C. Kimlik Numarası ve Doğrulama Kodunu” girdikten sonra “Randevu Al” butonuna basılır. Plaka yenileme işlemi için size en uygun randevu tarihini ve saatini seçmek suretiyle online olarak yapılan randevu alma işlemini tamamlayabilirsiniz. İstanbul için örnek plaka yenileme randevu alma nasıl olmaktadır açıklayalım.

İstanbul Plaka Yenileme Randevu Nasıl Alınır?

 • İem e Randevu sayfasına giriniz.
 • İşlem türünü seçiniz "Trafik Tescil İşlemleri".
 • Yapacağınız işlemi seçiniz " Plaka Yenileme (Tebdil) İşlemleri".
 • İşlem Yapacağınız birimi seçiniz "Başakşehir İlçe Emniyet müdürlüğü"
 • Randevu al butonuna tıklayınız
 • randevu tarihini seçiniz ve onaylayınız.
 • Kimlik bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz ve işlem yapılacak plaka kodunu yazınız

Bu adımları takip ederek Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Samsun, Bursa, Kocaeli, İzmit, Konya, Kayseri, Tekirdağ, Kırklareli, Van, Mersin, Sakarya, Erzurum gibi bir çok ilimizin Trafik Tescil Randevu İşlemleri internet sitesine girerek plaka yenileme randevusu alabilirsiniz.

Plaka Yenileme Videolu Anlatım (Yeni)

Plaka Yenileme Nedir?

Karayolu üzerinde seyreden motorlu taşıtların her birinde araç plakası bulunmak zorundadır. Plakalar zamanla yıpranmaya, yüzeyinin zarar görmesi ve kolay okunamama gibi sebeplere bağlı olarak yenilenebilmektedir. Araç plakalarının yenilenme işlemleri tüm bilgileri saklı kalmak suretiyle yapılması gerekmektedir. Plaka yenileme işleminin zorunlu kılındığı konulardan biri de araç muayenesi sırasında plakalardan dolayı ağır kusur almasıdır. Son yapılan düzenlemeyle birlikte plakaların zemini üzerinde herhangi bir şekilde boya, vida ve yazı stilinin değişik olması istenmemektedir. Bu gibi durumlarından dolayı araç sahipleri TÜVTÜRK muayenesinden ağır kusurlu sayılacaklarından dolayı plakalarını yenilemek zorunda kalacaklardır. Ayrıca plaka yenileme işleminin plaka değiştirmeyle karıştırılmaması gerektiği asla unutulmamalıdır.

 • *** Plaka yenilemede aynı plakanın yenisi verilmekte fakat plaka değiştirmede ise plakada ki sayılar da değişmektedir
 • *** Plaka Çalınınca plaka yenileme değil değiştirme yapılır. Yani farklı bir plaka kodu almış olursunuz.

Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

Plaka Değiştirme

Araç alım satımlarında veya araç sahiplerinin keyfi uygulamaları neticesinde mevcut plaka yenisiyle değiştirilebilmektedir. Genellikle ikinci el araçların el değiştirilmesi sırasında kullanılan plaka değişikliği işlemlerinin nasıl yapıldığını sizlerle paylaşacağız.

Araç Plaka Değişikliği Nedir?

Plaka değişikliği; yeni veya ikinci el araç satışı, herhangi bir sebepten dolayı farklı iller arasındaki ikamet değişikliğinden dolayı plaka ve bilgilerinin tamamen değiştirilmesidir. Araç sahipleri plaka değişikliğiyle, plaka yenilemeyi birbiriyle karıştırmamalıdır.

Plaka Değiştirme İşlemleri

Karayolu üzerinde seyreden motorlu araçlarda bulunması zorunlu olan plakaların değiştirilmesi birkaç aşamada gerçekleştirilmektedir. Araç üzerindeki plaka değişikliği ikinci el araç alımında veya ikamet değişikliğinde gerçekleştirilebilir. Plaka değiştirme işlemleri gerekli evrakların hazırlanması, randevu alınması, değişiklik ücretinin ödenmesi ve plakanın bastırılmasından oluşmaktadır. İster ikamet değişikliğinde isterse de ikinci el araç alındığında plakanın değiştirilmesi talep edilmişse araç sahiplerinin plaka değişikliği için en fazla 1 ay süresi bulunduğunu unutmamalıdır.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Araç sahibinin nüfus cüzdanı aslı
 • Araca ait mevcut trafik belgeleri
 • Araçta takılı bulunan mevcut plakalar
 • Noter satış belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Türkiye Şoförler Odasından nakil dosyası
 • Aracın üzerinde bulunan tüm borçların ödenmiş olması
 • Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesinin aslı ve fotokopisi
 • Şirket aracıysa; ticari sicil gazetesi, oda kayıt sicil suretleri ve şirkete ait imza sirküleri

Plaka Değişikliği Ücreti Kaç TL?

2019 plaka değişikliği ücreti 290 TL olup noter masrafları da içindedir. Ayrıca 50 TL Şöförler Odası ödemesi ile toplam plaka değiştirme ücreti 340 TL tutmaktadır. (1 Mart 2019 tarihine kadar eski ücret geçerli olacaktır (2018 plaka değiştirme ücreti 240₺)).

Plaka Değişikliği Nerede ve Nasıl Yapılır?

İkinci el araç satın alan bir kişi plaka değiştirme işlemlerini ilk olarak noter de daha sonra ikametgâh adresinin bağlı bulunduğu Trafik Tescil Şube Müdürlüğünde yaptırması gerekmektedir. Mevcut plakanın nasıl değiştirileceğiyse aşağıdaki yolların izlenmesiyle yapılabilir.

İkinci el araç alım satımı sırasında noterde yapılacak olan devir işlemleri sırasında görevli memura “mevcut plaka yenisiyle değiştirilecektir” bilgisi verilmesi zorunludur. Aksi halde bu satış işlemiyle plaka değiştirilmesi Trafik Tescil Şube Müdürlüklerinde yapılamaz.

Noterde yapılan satış ve devir işlemlerinden sonra araç sahibinin plaka değişikliği için 1 ay süresi bulunmaktadır. Plaka değiştirme işlemini başlatmadan önce mevcut plaka ücretini yatırmayı unutmayın.

Plaka değişikliği için yukarıda belirtilen evrakları hazırlanması, aracın sigortasının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi ve araç muayenesinin olup olmadığını kontrol ettikten sonra Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru yapılabilir.

Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru işlemleri için büyük şehirlerde ikamet edenler il ve ilçe emniyet müdürlükleri üzerinden randevu almayı unutmamalıdır. Büyük şehirlerdeki yoğunluktan dolayı araç sahipleri randevu almadıkları takdirde mağduriyete yaşayabilirler. Plaka değişikliği yaptıracak olan araç sahipleri kendi ikametgâh bölgesine bakan Trafik Tescil Şube Müdürlüklerini kullanmaları zorunlu olduğunu unutmamalıdır.

Plaka değişikliğinin evrak işlemlerinin yapılmasından sonra araç sahiplerine verilen kağıt ile birlikte kendi il merkezlerinde bulunan Türkiye Şoförler Odası plaka basım merkezlerine giderek yeni plakanın basımını gerçekleştirmelidir.

Plaka Değiştirme Randevu İşlemleri Nereden ve Nasıl Yapılır?

Mevcut plakasını farklı bir plakayla değiştirmek isteyen araç sahiplerinden büyük şehirlerde oturanları bağlı bulundukları Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine gitmeden önce internet üzerinden randevu almaları gerekmektedir. Randevu işlemleri il emniyet müdürlüğünün internet sitesi üzerinde yer alan e-randevu bölümünden gerçekleştirebilirler. Ekranda yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmak suretiyle sistemde uygun olan randevu günü alınabilir.

İstanbul Plaka Değiştirme Randevu Nasıl Alınır?

 • İem e Randevu sayfasına giriniz.
 • İşlem türünü seçiniz "Trafik Tescil İşlemleri".
 • Yapacağınız işlemi seçiniz " Plaka Değişikliği İşlemleri".
 • İşlem Yapacağınız birimi seçiniz "Fatih İlçe Emniyet müdürlüğü"
 • Randevu al butonuna tıklayınız
 • Randevu tarihini seçiniz ve onaylayınız.
 • Kimlik bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz ve işlem yapılacak plaka kodunu yazınız

Bu adımları takip ederek hangi ilde olursanız olun başarılı bir şekilde Plaka değişikliği işlemleri için randevusu alabilirsiniz.

Araç Alım Satımında Plaka Değiştirmek Zorunda Mıyım?

Genellikle ikinci el araç alım satımlarında sıkça sorulan sorulardan biri de mevcut plakayı değiştirmek gerekir midir? Aslında bu sorunun yanıtı bir döneme kadar “evet” iken, şimdilerde farklı bir ile ait olsa da aracın mevcut plakasını değiştirmeye gerek yok. Neden mi? Birçok araç sahibi Büyükşehirler de ki araç sigorta ücretlerinin yüksek olmasından dolayı ikinci el araç alım satımları sırasında plaka değiştirmeye gitmekteydi. Şimdilerde böyle bir şey yapmaya gerek yok, çünkü araç sigorta işlemleri artık araç sahibinin ikamet ettiği adrese göre yapıldığı için aracın plakasının hangi ile ait olup olmadığının bir önemi yok.

Plaka Basım İşlemi

Plaka yenileme işlemi için gerekli evrakların randevu alınan tarihte Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne götürülüp işlemlerin yapılmasıyla birlikte son aşama olarak plakanın basım işlemine geçilir. Trafik Tescil Şube Müdürlüğünde yaptırılan evraklarla birlikte araç sahipleri bağlı bulundukları Türkiye Şoförler Odası Plaka Basım Merkezlerinde yeni plakalarını bastırabilirler. Plakanın basım işlemi yoğunluğa bağlı olarak 30-45 dakikayı bulabilmektedir.

Araç Muayenesi Sırasında Plakalardaki Ağır Kusur Halleri

Yapılan son düzenlemeyle birlikte araç muayeneleri sırasında ağır kusur hallerine plakalarda dahil edilmiştir. Yapılan değişikliğe göre plaka üzerindeki bir takım değişiklikler ve hususlar ağır kusurlu olarak sayılacaktır. Buna göre plakalardaki ağır kusur halleri şu şekildedir;

 • Yasada yer almayan yollarda basılan plakalar
 • Plaka üzerinde vida veya benzeri cisimlerin bulunması
 • Zamanla çeşitli sebeplere bağlı olarak deforme olmuş plakalar
 • Her plakada bulunması gereken resmi damganın yer almaması
 • App plaka çeşitleri
1 1 1 1 1 Derecelendirme 4.75 (4 Oylar)

Yorumlar

sıla
plaka yenileme 5 dk noter 10 dk TŞOF 15 dakikada elinizde
Cevap
yöneticii
aynen öyle hayırlı olsun
Cevap
Burak fidan
plaka değiştirme 2019 ücretleri çok zamlanmamış mı? 1 ocak 2019 tarihinden sonra mı geçerli
Cevap
yöneticii
1 mart 2019 tarihine kadar 2018 plaka değiştirme ücreti olan 240 ₺ geçerli olacak. Belirtilen tarihten sonra zamlı tarifeye geçilecektir.
Cevap
sıla
plaka yenileme randevu 2019 itibari ile iem randevu sayfasından alınabilir istanbulda yaşayanlar için geçerlidir
Cevap
Burak Can
2019 plaka yenileme ücretlerine ne kadar zam geldi? yeni fiyatlar nedir..
Cevap
Bünyamin
2019 plaka yenileme ve değiştirme fiyatları üstte belirtilmiş ya arkadaş
Cevap

Yorum ekle