Plaka Yenileme Değiştirme Randevu Ve Ücreti 2019 (Noter)

Plaka Yenileme Değiştirme Randevu Ve Ücreti (Noter) 2019

Plaka yenileme ve değiştirme işlemlerinde YENİ sisteme geçildi. 2019 yılı ile itibari ile plaka yenileme ve değişikliği, randevu ve ücreti konuları ile Noterler ilgilendiğinden dolayı sizler için bizzat Noter'e giderek araştırmamızı yaptık.

Plaka yenileme ve değiştirme konusunda en çok merak edilen sorularınızı cevapladık. (Güncelleme Tarihi: Mart 2019)

 • S-1) Plaka yenileme veya değişikliği nereden yapılır?
 • C-1) Plaka yenileme ve değiştirme işlemleri Noterlikler den yapılmaktadır.
 • S-2) Peki bu plaka yenileme veya değişikliği işlemleri için randevu almalı mıyım?
 • C-2) Hayır, Plaka yenileme yada değiştirme işlemleri için randevuya gerek yoktur. Randevu kalkmıştır.
 • S-3) 2019 Plaka yenileme ücreti ne kadar?
 • C-3) 22 TL Notere ve 42 TL de Plaka basım yerine veriliyor. Toplam: 64 TL (çift plaka).
 • S-3) 2019 Plaka değiştirme ücreti ne kadar?
 • C-3) 175 TL Notere ve 42 TL de Plaka basım yerine veriliyor. Toplam: 217 TL (Araç devri sırasında yapılan değişimlerden ücret alınmaz).
 • S-3) Plaka yenileme ve değiştirme farkı nedir?
 • C-3) Plaka yenileme ile; eski plakanız ile aynı numaraya sahip yeni bir plaka alırsınız (plaka numarası değişmez). Plaka değiştirme ile; hep plakanız hemde numaranız değişecektir. (plaka numaranız yenilenir.)
 • S-3) Muayeneden kalan araçların plaka işlemi nasıl yapılır?
 • C-2) Araç muayene istasyonundan aldığınız belge ile direkt plaka basım yerinde plaka bastırabilirsiniz. Notere gitmeye gerek yoktur. 

Makalenin devamında Noterliklerde ve plaka basım yerlerinde gereksiz vakit harcamamanız için ince detaylar anlatılmıştır. Fakat aklınıza soru takılırsa başkalarına da faydalı olabilmek adına yorumlara yazmayı ihmal etmeyiniz.

2019 Plaka Yenileme Ve Değişim Ücreti

2019 Plaka Yenileme Plaka Değiştirme
Noter Ücreti 22₺ 175₺
Basım Ücreti 42₺ 42₺
Muayene Belgesi ile Notersiz   42₺

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri mevcut plakalarını yenileyebilmeleri için birkaç adım bulunmaktadır. Plaka yenileme için izlenmesi gereken yollar;

 1. Plaka yenileme için aşağıda belirttiğim gerekli evrakları hazırlayın,
 2. Noter'de plaka yenileme yapmak istediğinizi beyan edin,
 3. Ruhsatınız ile birlikte plaka yenileme işlemlerinin gerçekleştiğini gösteren evrakı alın,
 4. Yeni plakanın basılması için en yakın Şoförler Odası Plaka Basım Merkezine başvurun.

Dört aşamadan oluşan bu işlemlerde neler yapılması gerektiğine şöyle bir bakalım.

Plaka Yenileme İşlemi İçin Gerekli Evraklar 2019

 • Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi
 • Ruhsat aslı ve fotokopisi
 • Araçta bulunan mevcut plakalar (Arka ve Ön)
 • Plaka yenileme ücreti

Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

Araç alım satımlarında veya adres değişikliği ve bazı özel durumlar dışında plaka değişikliği yapmak artık mümkün değil. Yeni yasalar ile adres değişikliği yapmadan plaka değişimi yapamazsınız.

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Araç sahibinin nüfus cüzdanı aslı
 • Araca ait mevcut trafik belgeleri
 • Araçta takılı bulunan mevcut plakalar
 • Noter satış belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Türkiye Şoförler Odasından nakil dosyası
 • Aracın üzerinde bulunan tüm borçların ödenmiş olması
 • Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesinin aslı ve fotokopisi
 • Şirket aracıysa; ticari sicil gazetesi, oda kayıt sicil suretleri ve şirkete ait imza sirküleri

Plaka Değişikliği Nerede ve Nasıl Yapılır?

İkinci el araç satın alan bir kişi plaka değiştirme işlemlerini ilk olarak noter de daha sonra ikametgâh adresinin bağlı bulunduğu Trafik Tescil Şube Müdürlüğünde yaptırması gerekmektedir. Mevcut plakanın nasıl değiştirileceği ise aşağıdaki yolların izlenmesiyle yapılabilir.

İkinci el araç alım satımı sırasında noterde yapılacak olan devir işlemleri sırasında görevli memura “mevcut plaka yenisiyle değiştirilecektir” bilgisi verilmesi zorunludur. Aksi halde bu satış işlemiyle plaka değiştirilmesi Trafik Tescil Şube Müdürlüklerinde yapılamaz.

Noterde yapılan satış ve devir işlemlerinden sonra araç sahibinin plaka değişikliği için 1 ay süresi bulunmaktadır. Plaka değiştirme işlemini başlatmadan önce mevcut plaka ücretini yatırmayı unutmayın.

Plaka değişikliği için yukarıda belirtilen evrakları hazırlanması, aracın sigortasının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi ve araç muayenesinin olup olmadığını kontrol ettikten sonra Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru yapılabilir.

Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvuru işlemleri için büyük şehirlerde ikamet edenler il ve ilçe emniyet müdürlükleri üzerinden randevu almayı unutmamalıdır. Büyük şehirlerdeki yoğunluktan dolayı araç sahipleri randevu almadıkları takdirde mağduriyete yaşayabilirler. Plaka değişikliği yaptıracak olan araç sahipleri kendi ikametgâh bölgesine bakan Trafik Tescil Şube Müdürlüklerini kullanmaları zorunlu olduğunu unutmamalıdır.

Plaka değişikliğinin evrak işlemlerinin yapılmasından sonra araç sahiplerine verilen kağıt ile birlikte kendi il merkezlerinde bulunan Türkiye Şoförler Odası plaka basım merkezlerine giderek yeni plakanın basımını gerçekleştirmelidir.

Plaka Yenileme Nedir Neden Yapılmaktadır?

Karayolu üzerinde seyreden motorlu taşıtların her birinde araç plakası bulunmak zorundadır. Plakalar zamanla yıpranmaya, yüzeyinin zarar görmesi ve kolay okunamama gibi sebeplere bağlı olarak yenilenebilir. Araç plakalarının yenilenme işlemleri tüm bilgileri saklı kalmak suretiyle yapılması gerekmektedir. Plaka yenileme işleminin zorunlu kılındığı konulardan biri de araç muayenesi sırasında plakalardan dolayı ağır kusur almasıdır. Son yapılan düzenlemeyle birlikte plakaların zemini üzerinde herhangi bir şekilde boya, vida ve yazı stilinin değişik olması istenmemektedir. Bu gibi durumlarından dolayı araç sahipleri TÜVTÜRK muayenesinden ağır kusurlu sayılacaklarından dolayı plakalarını yenilemek zorunda kalacaklardır. Ayrıca plaka yenileme işleminin plaka değiştirmeyle karıştırılmaması gerektiği asla unutulmamalıdır.

 • *** Plaka yenilemede aynı plakanın yenisi verilmekte fakat plaka değiştirmede ise plakada ki sayılar da değişmektedir
 • *** Plaka Çalınınca plaka yenileme değil değiştirme yapılır. Yani farklı bir plaka kodu almış olursunuz.

Araç Alım Satımında Plaka Değiştirmek Zorunda Mıyım?

Genellikle ikinci el araç alım satımlarında sıkça sorulan sorulardan biri de mevcut plakayı değiştirmek gerekir midir? Aslında bu sorunun yanıtı bir döneme kadar “evet” iken, şimdilerde farklı bir ile ait olsa da aracın mevcut plakasını değiştirmeye gerek yok. Neden mi? Birçok araç sahibi Büyükşehirler de ki araç sigorta ücretlerinin yüksek olmasından dolayı ikinci el araç alım satımları sırasında plaka değiştirmeye gitmekteydi. Şimdilerde böyle bir şey yapmaya gerek yok, çünkü araç sigorta işlemleri artık araç sahibinin ikamet ettiği adrese göre yapıldığı için aracın plakasının hangi ile ait olup olmadığının bir önemi yok.

Plaka Basım İşlemi ve Yerleri

Noterlerden aldığınız evrak ile en yakın plaka basım merkezine gidip plakanızı alabilirsiniz. (Noterler gitmeniz gereken plaka merkezini ve adresini sizlere söylemektedir.) Plaka basım işlemini Türkiye Şoförler Odasına bağlı Plaka Basım Merkezleri yapmaktadır. Plakanın basım işlemi yoğunluğa bağlı olarak 15-30 dakika sürmektedir.

Özel Plaka Alma

Araç Muayene Sorgulama

1 1 1 1 1 Derecelendirme 4.86 (7 Oylar)

Yorumlar

EMRE
2 AY ÖNCE ALDIĞIM ARACIN PLAKASINI MEMLEKET PLAKASINA ÇEVİRMEK İSTİYORUM ANCAK ARACI ALIRKEN NOTERE PLAKA DEĞİŞTİRMİYCEĞİMİ SÖYLEDİM PİŞMAN OLDUM NOTERE GİDEREK PLAKAYI DEĞİŞTİRMEK İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM SATIŞ YAPMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER ARACIN SATIŞINI YAPMADAN İKAMETİMİ MEMLEKETE ALDIRIP PLAKA DEĞİŞİMİ YAPMAM MÜMKÜN DEĞİLMİ
Cevap
M. Tarık Özyılmaz
Plaka yenileme için noter 171 TL talep etti ve ben de sizin sayfanızda okuduğum rakamları ifade ettim. Noter katibi 171 TL’de ısrar ediyor.
Noter katibi bilmiyor olabilir mi?
Yardımlarınız için teşekkürler.
Cevap
yöneticii
plaka yenileme dediğimiz olay; plaka kodu değişmeden sadece plakanın kendisini yenilemedir, yani plakada vida deliği varsa muayeneden geçemez bu durumda plaka yenileme yapıyoruz. sizin dediğiniz gerçektende plaka yenileme ise 171 TL almaları mümkün değil, bu yasal değil. itiraz etmelisiniz.
Cevap
Omer
Merhaba
Araç satın alırken notere plaka değişikliği talebinde bulunmadım . Araç alalı 4 ay oluyor ve kendi bulunmuş olduğum ilin plakası ile değiştirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim . Teşekkürler
Cevap
Uğur Toğuç
Merhaba
Bursada ikinci el 16 plakalı bir araç satın aldım. Alım sırasında noterde plaka değişikliği talebim olmadı. Ancak daha sonra aracımın plakasını yine 16 olacak şekilde faklı harf grubu ile değişmek istiyorum.Bununla ilgili bir usul varmı ? Varsa yönlendirebilirmisiniz ?
Cevap
sıla
plaka değiştirme talebinde bulunup ücreti ödemeniz karşılığında noterlikten değişiklik yapılmaktadır. araç devri sırasında belirtirseniz ücret alınmamktadır.
Cevap
Muhammed
Sadece teşekkür için yazıyorum, yayınlamasanız da olur. Tam, doğru ve geçerli bilgiye ulaşmak için 2 gündür araştırma yapıyorum ve güncel bilgilere sadece bu sayfada erişebildim. Emekleriniz için çok çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.
Cevap
yöneticii
Bu olumlu yorum için teşekkür ederiz. Faydalı olabilmişsek ne mutlu. Evet doğru bilgilere ulaşmak için bende baya uğraşmıştım.)) Makalemize 5 yıldız vererek ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Cevap

Yorum ekle